Aplikácia magnézia cez pokožku je účinnejšia ako orálne užívané tablety?

Home | Magnézium | Aplikácia magnézia cez pokožku je účinnejšia ako orálne užívané tablety?
Aplikácia magnézia cez pokožku je účinnejšia ako orálne užívané tablety?

Aplikácia magnézia cez pokožku je účinnejšia ako orálne užívané tablety?

Mnohé látky prechádzajú do tela z vonkajšieho povrchu kože rovno do obehu.

Sú tri spôsoby penetrácie:

  1. Intercelulárna absorpcia kože, ktorá sa vyskytuje medzi bunkami stratum corneum, najkrajnejšou vrstvou kože
  2. Transcelulárna absorpcia kože, kde látky vlastne prechádzajú samotnými kožnými bunkami.
  3. Absorpcia kože cez folikuly a žľazy, tiež známa ako „adendágálna absorpcia“, ktorá môže tiež vykazovať „rezervoárne účinky“, pri ktorých môžu byť látky uložené v žľazách na absorpciu v priebehu času.

Metódy transdermálneho podávania liekov sa snažia využiť aj iné produkty. Napr.: Transdermálne náplasti sa vyrábajú ako nosné systémy pre nikotín, hormóny, lieky proti bolesti a iné.

Transdermálny horčík je potrebná látka

Zatiaľ čo chemikálie v transdermálnych liečivách sú aktívne filtrované, inaktivované a vylučované detoxifikačnými systémami organizmu, horčík je vítaný a aktívne sa dostáva do buniek.

Tento proces je známy ako dermálna absorpcia. Akonáhle látka prechádza cez vonkajšie vrstvy kože, prechádza do lymfatických a miestnych cievnych systémov a čoskoro do krvného obehu.

„Transdermálny horčík“ znamená, že horčíkové ióny sa absorbujú cez epidermis – vonkajšiu vrstvu kože. Rovnako ako môžeme potiahnuť elektrolyty, pokožka je tiež schopná absorbovať elektrolyty cez rovnaké kanály. Je to veľmi veľká membrána – a samoregulačná. Keď plávame v mori, môžeme absorbovať minerály z morskej soli. Transdermálna absorpcia minerálov sa praktizuje už tisíce rokov v procese nazývanom „Balneoterapia“ (kúpanie soľných vôd v minerálnych prameňoch) na zmiernenie artritídy a tesných svalov.

Príjem horčíka bol testovaný v balneoterapeutických štúdiách ruských vedcov a iných osôb v priebehu minulého storočia. Dokazujú vynikajúcu absorpciu horčíka cez kožu.

Tablety a prášky sa ťažko strávia, pretože obsahujú plnivá a spojivá, ktoré môžu brániť absorpcii niektorého z druhov horčíka. Okrem toho sú to zlúčeniny horčíka, ktoré sa najskôr musia štiepiť pomocou kyseliny žalúdka. Telo potom musí znova zostaviť horčíkový ión s chloridovými iónmi tak, aby bolo schopné absorbovať bunky. Tento proces prebieha v tráviacom systéme niekoľko hodín, zatiaľ čo transdermálna absorpcia je oveľa rýchlejšia a priama. Ak potrebujete relaxovať či  zbaviť sa kŕčov, vmasírujte horčíkový olej na mieste, kde sa kŕč objaví.

Shopping cart
Žiadne produkty v košíku!
Pokračovať v nákupe
0